Wykaz lektur dla SSP w Wodzisławiu r.-szk.- 2019/20

Lektury obowiązkowe dla klasy IV

 

  1. Jan Brzechwa – „Akademia Pana Kleksa”.

  2. Rene Goscinny, Jean – Jacques – Sempe- „Mikołajek” (wybór opowiadań).

  3. Janusz Christa – „Kajko i Kokosz. Szkoła latania”(komiks).

  4. Clive Staples Lewis – „Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa”.

  5. Adam Mickiewicz – „Powrót taty”, „Pani Twardowska”, „Pan Tadeusz” (fragm.)

  6. Józef Wybicki – „Mazurek Dąbrowskiego”.

  7. Wybrane baśnie polskie i europejskie ( w tym: „Kopciuszek”, Bajka
    o rybaku i złotej rybce”).

  8. Wybrane podania i legendy polskie ( w tym: o Lechu, o Piaście,
    o Kraku i Wandzie).

Lektury uzupełniające dla klasy IV

  1. Frances Hodgson Burnett – „Tajemniczy ogród”.

  2. Henryk Sienkiewicz – „Janko Muzykant”.

 

Lektury obowiązkowe dla klasy V

 

  1. Ignacy Krasicki – „Wybrane bajki”.

  2. Adam Mickiewicz – „Pan Tadeusz” (fragm.)

  3. Ferenc Molnar – „Chłopcy z Placu Broni”.

  4. Bolesław Prus – „Katarynka”.

  5. Henryk Sienkiewicz – „W pustyni i w puszczy”.

  6. Wybrane mity ( w tym: o Prometeuszu, o Syzyfie, o Demeter
    i Korze, o Demeter i Korze, o Dedalu i Ikarze, o Heraklesie,
    o Tezeuszu i Ariadnie, o Orfeuszu i Eurydyce).

  7. Wybrane teksty biblijne.

Lektury uzupełniające dla klasy V

  1. Lucy Maud Montgomery – „Ania z Zielonego Wzgórza”.

  2. Edmund Niziurski – „Sposób na Alcybiadesa”.

 

Lektury obowiązkowe dla klasy VI

 

  1. Rafał Kosik – „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi”.

  2. Juliusz Słowacki – „W pamiętniku Zofii Bobrówny”.

  3. John Ronald Reuel Tolkien – „Hobbit, czyli tam i z powrotem”.

  4. Adam Mickiewicz – „Pan Tadeusz” (fragm.)

Lektury uzupełniające dla klasy VI

  1. Kornel Makuszyński – „Szatan z siódmej klasy”

  2. Mark Twain – „Przygody Tomka Sawyera”

 

Lektury obowiązkowe dla klasy VII

 

  1. Charles Dickens – „Opowieść wigilijna”.

  2. Aleksander Fredro – „Zemsta”.

  3. Jan Kochanowski – „Wybór fraszek, pieśni i trenów”.

  4. Ignacy Krasicki – „Żona modna”.

  5. Adam Mickiewicz – „Reduta Ordona”, „Śmierć Pułkownika”, „Świtezianka”, „Dziady” cz.II, „Sonety krymskie” (wybór), „Pan Tadeusz” (fragm.).

  6. Henryk Sienkiewicz – „Quo vadis”, „Latarnik”.

Lektury uzupełniające dla klasy VII

  1. Ernest Hemingway – „Stary człowiek i morze”.

  2. Nancy H. Kleinbaum – „Stowarzyszenie Umarłych Poetów”.

 

Lektury obowiązkowe dla klasy VIII

 

  1. Adam Mickiewicz – „Pan Tadeusz” (całość).

  2. Aleksander Kamiński – „Kamienie na szaniec”.

  3. Antoine de Saint – Exupery – „Mały Książę”.

  4. Juliusz Słowacki – „Balladyna”.

  5. Stefan Żeromski – „Syzyfowe prace”.

  6. Sławomir Mrożek – „Artysta”.

  7. Melchior Wańkowicz – „Ziele na kraterze” (fragm.), „”Tędy i owędy” (wybrany reportaż).

  8. Jan Kochanowski – „Wybór fraszek i pieśni”.

Lektury uzupełniające dla klasy VIII

 

  1. Jerome David Salinger – „Buszujący w zbożu”.

  2. Ernest Hemingway – „Stary człowiek przy moście”.

  3. Jarosław Iwaszkiewicz – „Ikar”.