Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

1 MARCA 2021    1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Święto został uchwalone Ustawą z dnia 3 lutego 2011 r. W preambule ustawy czytamy „W hałdzie „Żołnierzom Wyklętym”- bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”.

Czytaj więcej: Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

WODZISŁAW MIASTEM PO 150 LATACH

ROK 2021 BĘDZIE SZCZEGÓLNYM DLA NASZEJ MIEJSCOWOŚCI, PONIEWAŻ WODZISŁAW ODZYSKA PRAWA MIEJSKIE.

   1 stycznia 2021 roku Wodzisław zgodnie z § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z 31 lipca 2020 r. zyska status miasta. Wodzisław przez wieki był miastem. Dokładna data nadania praw miejskich nie jest znana, jednak przyjmuje się, że był to rok 1317 lub 1370. Przez wieki Wodzisław był ważnym ośrodkiem handlowym, religijnym i kulturalnym, nieustępującym pod żadnym względem innym miastom znajdującym się w okolicy, takich jak Jędrzejów, Miechów, Pińczów. Przykładem niech będzie kościół Św. Marcina (architektura wczesnobarokowa), ruiny jednej z najstarszych synagog w Polsce, pałacu Lanckorońskich, zbudowanym w stylu toskańskim. Z Wodzisławiem i okolicą związanych jest wiele wybitnych postaci min. - Jan Chryzostom Pasek, Kajetan Kielesiński, ród Lanckorońskich.

Czytaj więcej: WODZISŁAW MIASTEM PO 150 LATACH

Narodowe Święto Niepodległości

flagaNarodowe Święto Niepodległości to polskie święto narodowe, obchodzone co roku 11 listopada, na pamiątkę odzyskania niepodległości w 1918 roku po 123 latach zaborów. Święto państwowe zostało ustanowione w latach II RP, przywrócone w 1989 roku.

Czytaj więcej: Narodowe Święto Niepodległości